Tüp Bebek Tedavisinde Erkeğin Değerlendirilmesi

Bebek sahibi olamayan çiftlerin ilk olarak, neden bebek sahibi olamadıkları araştırılmalıdır. Bunun sonrasında doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çifte tüp bebek tedavisi başlanır. Tabi, bunun öncesinde kadın ve erkek için yapılması gereken bazı tetkikler gereklidir. Bunların başında kadının muayene olması ve erkeğin muayene olması gerekir.

Erkeklerde kısırlığa neden olan birden fazla etmen vardır. Fakat erkeklerde bulunan kısırlık nedenlerine çok az sayıda tanım konulabiliyor. Özellikle de sperm sayısının düşük olması ve spermlerin şekil bozukluğu diyebiliriz.

Erkeğin değerlendirilmesi için şu yol izlenir; ultranografi, üreme sistemi muayeneleri, sperm tetkiki, erkekte hormon tetkikleri, gerekli testler sonucunda.

Erkekte İlk Muayene: Sperm Tahlili

Erkekte tüp bebek tedavisi için ilk yapılması gereken muayene sperm tahlilleri oluyor. Muayene bulguları ile birlikte yapılan tahlil sonrası değerlendirme yapılır. Burada değerlendirilecek özellikler aşağıdaki gibidir.
tüp bebek erkek değerlendirilmesi 1

  • Ultranografi sonuçları

Bu sonuçlar ile testislerin iç yapısını, testislerin çevresinde su toplanması, varikolin varlığı, tümör gibi hastalıkların kontrolleri sağlanmaktadır.

Hem de Doppler yapılması sonucunda damarların içerisinde gerçekleşen kan akışı ölçümü yapılır.

Vorikolin araştırmasında ise testislerin beslenme şekli değerlendirilir.

Ultranografi sırasında özel olarak geliştirilmiş bir parçanın takılması ile de prostatın olup olmadığı ve meni kanallarında bir tıkanıklık olup olmadığı konusunda da araştırma yapılır.
tüp bebek erkek değerlendirilmesi 2

  • FSH ,LH tahlili, Prolaktin, Testesteron tahlili ve Östrojen tahlili

En sık gerçekleştirilen hormon tahlilleri arasında yer alır. Testislerin ne derece çalıştığı ve sperm üretimi hakkında bilgi verir. TESE yapılacak hastalar için testislerin içerisinde hücre olup olmadığı hakkında bilgi verir.

  • Testis Biyopsisi

Bu test lokal uyuşturma sonrasında gerçekleştirilir. 15 ile 30 dakika arasında süren küçük bir operasyondur. Tekniğe uygun şekilde gerçekleştirilmesi sonucunda komplikasyona rastlanmaz. Bursa’da tüp bebek merkezi bu operasyonu başarılı şekilde yerine getirir.

Hasta işlem sonrası ayağa kalkar ve yürüyerek eve gidebilir. Fakat dikkat edilmez ise kanama, ve iltihaplanma gerçekleşebilir.

Testis biyopsisi testisin iç yapısını ve sperm üretimi kontrolünü sağlar. Özellikle de azoospermi sonucu 5 milyonun altında sperm sayısı olan erkeklerde genetik testler yapılır. Ve uygun bir tedaviye başlanır.