Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

In vitro fertilizasyon (IVF), yani tüp bebek tedavisi üreme sorunlarını veya genetik problemleri tedavi etmek ve bir çocuk kavramına yardımcı olmak için kullanılan karmaşık bir prosedür dizisidir. Olgun yumurtalar yumurtalıklarınızdan IVF sırasında toplanır ve bir laboratuvarda sperm ile döllenir. Döllenmiş yumurta (embriyo) veya yumurta daha sonra uterusa yerleştirilir. Bir IVF döngüsü yaklaşık iki hafta sürer. IVF, yardımcı üreme teknolojisinin en etkili şeklidir. Prosedür kendi yumurtaları ve eşinizin spermini kullanarak yapılabilir. Veya IVF, bilinen veya isimsiz bir vericiden yumurta, sperm veya embriyo içerebilir. Bazı durumlarda gestasyonel bir taşıyıcı - rahim içine yerleştirilen bir embriyo olan bir kadın - kullanılabilir. Tüp bebek tedavisi ile sağlıklı bir bebek sahibi olmak şansınız, yaşınız ve infertilite nedeniniz gibi birçok faktöre bağlıdır. Ek olarak, IVF zaman alıcı ve pahalı olabilir. Eğer rahminizde birden fazla embriyo implante edilirse, IVF çoklu fetüslere (çoğul gebelik) sahip bir gebelikle sonuçlanabilir.
tüp bebek tedavisi 1

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları

Tedavi sırasında kendi yumurtalarınızı kullanıyorsanız, adet döneminizin başlangıcında, normal olarak her ay gelişen tek yumurtadan ziyade, yumurtalarınızı birden fazla yumurta üretmeye teşvik etmek için sentetik hormonlarla tedaviye başlayacaksınız. Birden fazla yumurtaya ihtiyaç vardır çünkü bazı yumurtalar dölleme sonrasında normal olarak dölleyemez veya gelişemez.
tüp bebek tedavisi 3

Yumurta Alımı İçin Ne Kadar Süre Gerekli?

Tipik olarak, yumurtalarınız alınmaya hazır hale gelmeden önce bir ila iki haftalık yumurtalık uyarımına ihtiyacınız olacaktır. Yumurtaların ne zaman toplanacağını belirlemek için vajinal ultrason uygulanır, yumurtaların olgun olduğu sıvı dolu yumurtalık keseleri incelenir. Ayrıca Ovaryan stimülasyon ilaçlarına cevabınızı ölçmek için kan testleri uygulanır. Östrojen seviyeleri tipik olarak folikül geliştikçe ve progesteron seviyeleri ovulasyondan sonraya kadar düşük kalır. Yumurta alımı, doktorunuzun ofisinde veya son enjeksiyondan 34 ila 36 saat sonra ve yumurtlamadan önce bir klinikte yapılabilir. Eğer eşinizin spermini kullanıyorsanız, doktorunuzun ofisinde bir semen numunesi ya da yumurta alımı sabahı mastürbasyon yoluyla bir klinik sunacaktır. Embriyo transferi doktorunuzun ofisinde veya bir klinikte yapılır ve genellikle yumurta alımından iki ila altı gün sonra gerçekleşir.