Tüp Bebek Oluşumu

Blastosist Aşamasında IVF Embriyo Kültürü

Bir blastosist, laboratuarda beş ila altı gün boyunca yetiştirilen tüp bebek tedavisi sırasında oluşan bir embriyodur. Blastosist Oluşumu: Döllenme gerçekleştikten sonra, embriyolar özel bir büyüme akışkanına (medya) aktarılır. IVF laboratuarında embriyoların gelişmesine izin verme sürecine kültürleme denir. Embriyoların blastosist aşamasına ulaşmasını sağlamak için, embriyoları ve ortamı içeren kültür tabakları, atmosfer, nem ve sıcaklığın dikkatle izlendiği ve kontrol edildiği bir inkübatörde muhafaza edilir. Bu süre boyunca kuluçka makinesinde, embriyoların normal olarak gelişeceği umulmaktadır.
tüp bebek

Embryo Nasıl Oluşur?

Normal embriyo gelişimi mitoz adı verilen hücre bölünmesi sürecini gerektirir. Tek döllenmiş yumurta iki hücreye bölündükten sonra dörde bölünür. Bazı embriyolar hiç bölünmeyecek. Bazı embriyolar çok yavaş bir hızda bölünebilir ve bu da hamilelik için zayıf bir potansiyel olduğunu gösterir. Bazı embriyolar anormal olarak bölünebilir ve gelişimleri sırasında parçalanmaya başlar. Bu embriyolar da hamilelik üretmek için zayıf bir potansiyele sahiptir. Normal olarak, yumurta alımından sonraki üçüncü gün, sağlıklı yumurtalar sekiz hücre embriyosuna bölünmüş olacaktır.
tüp bebek

Embriyoların Gelişim Aşamaları

Bazen, embriyolar eşit olarak üç, beş veya yedi hücreli embriyolara yol açarak bölünmez. Hücre sayısına bakmanın yanı sıra, embriyologlar da mikroskop altında görünümünü bakarak embriyo derecesini verecektir. Koyu renkli veya geniş parçalanma gösteren embriyolar da hamilelik için daha düşük bir potansiyele sahip olacaktır. Bir “mükemmel” embriyo 1 puan alırdı. Zayıf bir embriyo 3 veya 4 skoru olabilir. Uzmanlar tüp bebek tedavisi esnasında 8 hücre ve 1 puan olan embriyolar görmek istiyorlar. Bir hasta çok iyi embriyolara sahip olabilir veya Yok. Ne yazık ki, bu puanlama sistemi hangi embriyoların hamilelik üretebileceğini öngörmek için mükemmel değildir. Bu nedenle, bazı IVF programları, hamilelik şansını artırmak için bu aşamada rahim içine daha fazla embriyo yerleştirebilir. Ne yazık ki, bu çoğul gebelik olma riski artar. Sadece küçük bir embriyo yüzdesi blastosist aşamasına ulaşacaktır. Bu yöntem uzmanın hamilelik oluşturma olasılığı en yüksek olan embriyoları seçmesine izin verir.