Etikete göre gösterilenler tüp bebek aşamaları

Perşembe, 26 Temmuz 2018 20:15

Bursa’da Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi almaya karar verdiyseniz ve Bursa’da tüp bebek konusunda uzman bir kadroya ihtiyaç duyuyorsanız öncelikli olarak tüp bebekte başarı oranları ve tüp bebek riskleri hakkında bilgi toplamaya çalışıyor olabilirsiniz. Aklınızdaki tüm bu soruları cevaplayacak bilgiler aşağıda verilmiştir.

IVF Başarı Oranları

IVF oldukça başarılı. Yaklaşık 156.000 kadının çalışmasına göre, ilk döngü için ortalama canlı doğum oranı yüzde 29,5'di. Bu sağlıklı doğurganlığı olan çiftlerde doğal döngü için başarı oranları ile karşılaştırılabilir. Başarı için en iyi şansınız tekrarlanan tedavi döngülerinden gelebilir. Aynı çalışma, altı IVF döngüsünden sonra kümülatif canlı doğum oranının yüzde 65,3 olduğunu buldu. Bu altı döngü genellikle iki yıl boyunca gerçekleşti. Yaşınız, infertilite nedeniniz gibi, başarınızda önemli bir rol oynar. Bir yumurta donörü kullanmak da başarınızı etkileyecektir. Tedaviye başlamadan önce kişisel başarılarınızı doktorunuzla başarıya ulaştırdığınızdan emin olun. Doktorunuz, tedavinin sizin için işe yarayıp yaramayacağını size söyleyemese de, sizinki gibi, kendiniz gibi diğer hastalarla ilgili olarak da sizin şansınız hakkında bir fikre sahip olmalıdır.
tüp bebek 1

IVF Maliyetleri

IVF pahalıdır. Ayrıca sıklıkla sigorta kapsamında değildir ve tedaviye ihtiyacı olan pek çok kişiye erişimi engeller. IVF tedavisi için daha az ödeme yapmanın veya mali yardım almanın yolları vardır ve tedaviyi yapıp yapamayacağınıza karar vermeden önce tüm seçeneklerinizi gözden geçirmelisiniz.
tüp bebek 3

Tüp Bebek Riskleri

IVF genellikle güvenlidir, ancak herhangi bir tıbbi prosedürde olduğu gibi, riskler vardır. Başlamadan önce doktorunuz her prosedürün olası yan etkilerini ve risklerini açıklamalıdır. IVF tedavisi gören kadınların yüzde 10'unda yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS) ortaya çıkar. Çoğu kadın için, semptomlar hafif olacak ve kolayca iyileşecekler. Küçük bir yüzdelik için, OHSS daha ciddi olabilir ve hastaneye yatış gerektirebilir. Yumurta alımından geçen kadınların yüzde 1'inden azı OHSS nedeniyle kan pıhtıları veya böbrek yetmezliği yaşayacaktır. Yumurta alımı işlem sırasında veya sonrasında kramp ve rahatsızlığa neden olabilir. Nadir komplikasyonlar arasında mesanenin, bağırsak ya da kan damarlarının kazara delinmesi, pelvik enfeksiyon veya yumurtalık veya pelvik damarlardan kanama görülebilir.

Kategori TÜP BEBEK
Pazar, 15 Temmuz 2018 15:04

Adet Düzensizliği Nedenleri?

Adet düzensizliğini tanımlayacak olursak her ay yaşanılan belirli döngünün bozulması ve zamanlı zamansız adet kanamalarının gecikmesi olarak tabir edebiliriz. Adet dönemin fazla ya da iki dönem arasında gerçekleşen kanamalar gerçekleşir ise doktora gidilmesi gerekir.

Adet kanaması üreme gerçekleşmesinde önemli rol oynar. Hormonal değişimlerin veya hormonların bozulması sonucunda adet kanamaları gecikebilir, gerçekleşmeyebilir, hatta sık görülmeye başlanabilir.

Genel olarak adet kanamasının ilk gününde mensturel siklus’un başlangıcı olarak adlandırılır. Sağlıklı bir insanda bu dönem 28 gün sürer. Normal adet kanamasının gerçekleşmesi 4 faktörden oluşur;
adet düzensizliği 1

 • Hipotalamus
 • Yumurtalık
 • Rahim
 • Hipofiz

Bu faktörlerde oluşan herhangi bir olumsuz etken adet düzensizliği nedenlerini ortaya çıkarır.

Özellikle de çocuk sahibi olamayan anne adaylarının hormonları kontrol edilerek tüp bebek tedavisi başlanır.

Adet Gecikmesinin Sebepleri Neler?

Kadınlarda ilk adet başlangıcından menopoz dönemine kadar gerçekleşen sürece doğurganlık süreci denir. Bu dönemde korunmasız aktif cinsel hayatı bulunan her bayan çocuk sahibi olabilir. Tabi, istisnalar durumunda ki bebek sahibi olmak isteyenler Bursa’da tüp bebek merkezine başvurmaktadır. Kontroller gerçekleştirilip uygun görülen annelere tüp bebek tedavisi başlanır.
adet düzensizliği 3

Gecikmenin diğer nedenler dönem içerisinde stresli zaman geçirmesi, ilaç kullanımı, siklus döneminde yumurtlamanın gerçekleşmemesi, mekânsal veya mevsimsel değişimlerden kaynaklanır. Yıl içerisinde 2-3 gecikme normal olarak algılanır. Fakat daha fazla adet gecikmeleri var ise jinokolog desteği almanız gerekir. Kadın doğum hapları da adet düzensizliğine neden olmaktadır.

Adet Düzensizliği Tüp Bebek Tedavisini Etkiler Mi?

Adet kanamaları normalde 9 ile 15 yaş arasında başlar. Menopoz dönemi ise 45 ile 60 yaş arasında gerçekleşmektedir. Bu dönemde sağlıklı bir bayan her ay düzenli döngü içinde adet kanaması gerçekleşir.

Vajina, rahim ağzı ve yumurtalık kontrolleri değerlendirilir. Ultrasonografi ile pelvik-alt bölümde kitle olup olmadığı değerlendirilir. Ve 40 yaş üstü menopoz belirtilerine rastlanmamış ise tüp bebek tedavisine başlanır. Eğer adet düzensizliği yukarıda ki kontroller sonrasında değerlendirmelerde sorun yok ise neden tedavi edilir. Bazı durumlarda küçük operasyonlar gerçekleştirmek zorunda kalınır. Aksi durumda ilaç tedavisi ile yumurtlama düzenli hale getirilir.

Tüp bebek tedavisi yapılarak gebelik takibi göz önünde tutulur.

Kategori TÜP BEBEK

Viral enfeksiyon, çeşitli virüsler tarafından hastalıklara verilen isimdir. Bu virüsler grip, soğuk algınlığı ve siğil olarak hafif hastalıklar olarak görüldüğü gibi HIV / AIDS, çiçek hastalığı, hemorajik ateş gibi ağır hastalıklara da neden oluyor.

Bakteri ve mantar gibi gözle görülen hastalıklardan daha küçük ve görülmeyen bir yapıya sahip olan virüsler, çevrelerinde kapsül mevcut bulunan içinde genetik materyaller taşıyan mikroorganizmalardır.

Bu virüsler canlının vücudunda yer alan hücreleri ele geçirerek onlara zarar verir. Üremek ve çoğalmak içinde bu hücreleri kullanır. Konakçı hücre adı da verilen virüsler, hücre içine girerek hücrelere DNA ve RNA bırakır.

Bazı virüsler ise hücrelere zarar vermek yerine onların hücrelerin işlevlerini değiştirmek için yerleşir. Bazı hastalıklarda bakteri veya virüs olduğunu tespit etmesi oldukça zor olur. Bu hastalıklar ishal, menenjit, zatürre gibi hastalıklardır.enfeksiyon 2

Viral Enfeksiyon Belirtileri Neler?

Viral enfeksiyon belirtileri aşağıdaki gibi diyebiliriz.

 • Ateş
 • Başağrısı
 • Yorgunluk
 • Virüse Bağlı Olarak
 1. İshal
 2. Ösürük
 3. Boğaz Ağrısı
 4. Karın Ağrısı

Viral Enfeksiyon Tedavileri

 • Dinlenme
 • Hafif yiyecekler tüketmek
 • Sıvı alımı artırmak
 • Başka kişilere bulaşmasını önleyin
 1. Eller düzenli olarak bol sabun ve su ile yıkanmalı
 2. Aynı bardak, çatal, kaşık kullanımından kaçının
 3. Hastalık esnasında kullanılan mendil, peçete gibi materyalleri ortada bırakmayın.
 4. Öpüşmek ve direk temasta bulunmaktan kaçının.
 • İlaç Kullanımı ile Tedavi

Viral enfeksiyon yenmek için kullanılan ilaç ve haplar antiviral olarak adlandırılır. Birçok virüsün ve bakterinin ilerlememesi için kullanılır. Tüp bebek tedavisi yapılması içinde bu ilaçların kullanım süresi oldukça önemlidir.
enfeksiyon 1

Tüp Bebek Tedavisinde Viral Enfeksiyonun Yeri

Üreme organlarında ortaya çıkan viral enfeksiyonlar aşağıdaki gibidir;

 • Mantar
 • Klamidya Enfeksiyonu
 • Gonore (Bel Soğukluğu)
 • Sifilis (Frengi)
 • Herpes (Uçuk) Enfeksiyonları
 • Pelvik Enflamatuar Hastalıkları
 • Üreoplazma ve Mikoplazma Enfeksiyonları
 • İdrar Yolu Enfeksiyonları

Peki, bu enfeksiyonlardan kurtulmak için ne yapılmalı. Bursa’da tüp bebek tedavisi yaptırmak isteyenler bu sorun ile karşı karşıya kalmaları durumunda muayene sonrası değerlendirilmeli. Fakat bu hastalıklara yakalanmamak için; düzenli kontroller gerçekleştirilmeli, vajinadan alınan örnekler ve testler değerlendirilerek tedaviye başlanılmalıdır.

Kategori TÜP BEBEK
Cumartesi, 23 Haziran 2018 08:04

Tüp Bebek Tedavisinde Erkeğin Değerlendirilmesi

Bebek sahibi olamayan çiftlerin ilk olarak, neden bebek sahibi olamadıkları araştırılmalıdır. Bunun sonrasında doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çifte tüp bebek tedavisi başlanır. Tabi, bunun öncesinde kadın ve erkek için yapılması gereken bazı tetkikler gereklidir. Bunların başında kadının muayene olması ve erkeğin muayene olması gerekir.

Erkeklerde kısırlığa neden olan birden fazla etmen vardır. Fakat erkeklerde bulunan kısırlık nedenlerine çok az sayıda tanım konulabiliyor. Özellikle de sperm sayısının düşük olması ve spermlerin şekil bozukluğu diyebiliriz.

Erkeğin değerlendirilmesi için şu yol izlenir; ultranografi, üreme sistemi muayeneleri, sperm tetkiki, erkekte hormon tetkikleri, gerekli testler sonucunda.

Erkekte İlk Muayene: Sperm Tahlili

Erkekte tüp bebek tedavisi için ilk yapılması gereken muayene sperm tahlilleri oluyor. Muayene bulguları ile birlikte yapılan tahlil sonrası değerlendirme yapılır. Burada değerlendirilecek özellikler aşağıdaki gibidir.
tüp bebek erkek değerlendirilmesi 1

 • Ultranografi sonuçları

Bu sonuçlar ile testislerin iç yapısını, testislerin çevresinde su toplanması, varikolin varlığı, tümör gibi hastalıkların kontrolleri sağlanmaktadır.

Hem de Doppler yapılması sonucunda damarların içerisinde gerçekleşen kan akışı ölçümü yapılır.

Vorikolin araştırmasında ise testislerin beslenme şekli değerlendirilir.

Ultranografi sırasında özel olarak geliştirilmiş bir parçanın takılması ile de prostatın olup olmadığı ve meni kanallarında bir tıkanıklık olup olmadığı konusunda da araştırma yapılır.
tüp bebek erkek değerlendirilmesi 2

 • FSH ,LH tahlili, Prolaktin, Testesteron tahlili ve Östrojen tahlili

En sık gerçekleştirilen hormon tahlilleri arasında yer alır. Testislerin ne derece çalıştığı ve sperm üretimi hakkında bilgi verir. TESE yapılacak hastalar için testislerin içerisinde hücre olup olmadığı hakkında bilgi verir.

 • Testis Biyopsisi

Bu test lokal uyuşturma sonrasında gerçekleştirilir. 15 ile 30 dakika arasında süren küçük bir operasyondur. Tekniğe uygun şekilde gerçekleştirilmesi sonucunda komplikasyona rastlanmaz. Bursa’da tüp bebek merkezi bu operasyonu başarılı şekilde yerine getirir.

Hasta işlem sonrası ayağa kalkar ve yürüyerek eve gidebilir. Fakat dikkat edilmez ise kanama, ve iltihaplanma gerçekleşebilir.

Testis biyopsisi testisin iç yapısını ve sperm üretimi kontrolünü sağlar. Özellikle de azoospermi sonucu 5 milyonun altında sperm sayısı olan erkeklerde genetik testler yapılır. Ve uygun bir tedaviye başlanır.

Kategori TÜP BEBEK

Birçok çift normal yollar ile çocuk sahibi olamıyor. Bu çiftlerin en büyük korkularından biri ise muayene olup, sonrasında alacağı cevaplar oluyor. Korkulmaması gerektiğini ve bu durumda muayene olarak çocuk sahibi olma yollarına başvurmalarını öneririm. Elbette günümüzde bebek sahibi olmak için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunların başında tüp bebek tedavisi geliyor. Birçok çift tüp bebek yolu ile bebek sahibi oluyor. Peki, tüp bebek tedavisi için hangi uygulamalar ile karşılaşacağız.

İlk olarak kadının ve erkeğin hormonlarının değerlendirilmesi gerekiyor. Bu yazımızda sizinle tüp bebek sahibi olmak için kadının değerlendirilmesi konusunu işleyeceğiz.

İlk Muayene

Kadının bebek doğurup doğuramayacağını anlamak için ilk önce muayene olması gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanır genel muayene, üreme organlarının kontrolü, laboratuvar testleri, tanısal endoskopi yapılarak değerlendirilmesi gerekir. Bursa’da tüp bebek tedavisi bu sonuçlara göre değerlendirilmektedir. En önemlisi de anne adayının hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak bu test ve tedavilere hazır olması gerekir.
tüp bebek ilk muayene

Muayenelere Doğru Yanıtlar Vermek

Muayene esnasında size sorulan sorulara doğru ve net cevaplar vermeniz beklenir. Bu sorulara örnek olarak şunları verebiliriz.

 • Adet döneminin düzenliliği
 • Korunma olmadan yaşanan ilişki süresi (İnfertilite dönemi)
 • Daha önceden geçirilen üreme sağlığını olumsuz etkileyecek hastalıklar. Enfeksiyon ve viral hastalıklar buna dahil.
 • Şeker, böbrek ve tiroid hastalıkları olup olmaması ve ilaç kullanımı
 • Tanısal hastalığın veya operatif işlemler geçirmiş iseniz neler?
 • Ailede kısır olan veya kalıtsal rahatsızlığı olan var mı?
 • Önceden geçirilmiş gebelik veya düşük olup olmadığı.
 • Daha önce tüp bebek tedavisi geçirip geçirmediği?
 • Sigara, alkol kullanımı var mı?
 • Çalışma koşulları, beslenme stili gibi.
tüp bebek

Size özel uygulanacak olan tedavi için bir planlama düzenlenecektir. Rutin şekilde bu testler takip edilecek ve gebelik takibi başlanacaktır. Aşağıdaki testler sizin hangi tür tadavi göreceğinizi tespit etmek adına yapılır.

 • FSH (Follicle Stimulating)
 • LH (Luteinizing Hormone)
 • E2 (Estradiol)
 • Prolaktin
 • TSH (Throid Stimulation Hormone) ve Serbest T3/T4
 • Serolojik testler Hbs, Anti-HBs, vss.
 • Kan grubu ve Kan sayımı
 • Periferik karyotip analizi
 • Trombofili testleri
 • Histeroskopi (H/S)
 • Laparoskopi (L/S)
 • Histerosalpingografi (HSG)
Kategori TÜP BEBEK