Kısırlık Tedavisi

Günümüzde kısırlık ile ilgili çok gelişmiş kısırlık tedavileri mevcuttur. Bunlar ameliyat, çeşitli üreme teknikleri ve gelişmiş tekniklerdir. Eğer tüm bunlar işe yaramazsa uzmanınız sizi alternatif tıbba yönlendirecektir. Kısırlık ve Alternatif tıp: Bitkiler veya besin takviyelerinin erkek fertilitesini artırmaya yardımcı olup olmadığı konusunda kanıtlar hala sınırlıdır. Bu takviyelerin hiçbiri, sperm kanalı defekti veya kromozomal bozukluk gibi infertilitenin altta yatan özel bir nedenini tedavi etmez. Bu problemler ancak uzman doktorlar tarafından uygulanabilir. Bazı takviyeler sadece bir eksikliğiniz varsa yardımcı olabilir. Sperm sayısını veya kalitesini iyileştirmek için potansiyel faydaları gösteren çalışmalar ile kısırlık tedavisine ek takviyeler şunlardır:
kısırlık tedavisi 2

Alfa-lipoik asit

Antosiyaninler

L-arginin

astakzantin

Beta karoten

biyotin

L-asetil karnitin

L-karnitin

kobalamin

Ko-enzim Q10

etilsistein

Folik asit

glutatyon

İnositol

Likopen

Magnezyum

N-asetil sistein

Pentoxifylline

Fosfodiesteraz-5 inhibitörleri

Çoklu doymamış yağ asitleri

Selenyum

A, C, D ve E Vitaminleri

Çinko

Bu tedavinin risklerini ve yararlarını gözden geçirmek için diyet takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşun, çünkü yüksek dozlarda (megatobler) alınan bazı takviyeler veya uzun süreler zararlı olabilir.
kısırlık tedavisi 3

Kısırlığa Sebep Olan Çevresel Sebepler

Isı, toksinler ve kimyasallar gibi bazı çevresel unsurlara aşırı maruz kalmak, sperm üretimini veya sperm fonksiyonunu azaltabilir. Belirli nedenler şunlardır: Endüstriyel kimyasallar: Benzen, toluen, ksilen, pestisitler, herbisitler, organik çözücüler, boya maddeleri ve kurşuna uzun süre maruz kalma, düşük sperm sayımlarına katkıda bulunabilir. Ağır metallere maruz kalma. Kurşun veya diğer ağır metallere maruz kalmak da kısırlığa neden olabilir. Radyasyon veya X-ışınları. Radyasyona maruz kalmak sperm üretimini azaltabilir, ancak sonuçta normale dönecektir. Yüksek dozda radyasyon ile, sperm üretimi kalıcı olarak azaltılabilir. Testislerin aşırı ısınması: Yüksek sıcaklıklar sperm üretimini ve işlevini bozar. Çalışmalar sınırlı ve sonuçsuz olsa da, sık sık sauna ya da sıcak küvet kullanımı sperm sayınızı geçici olarak bozabilir. Uzun süreler boyunca oturmak, sıkı kıyafetler giymek veya uzun süre boyunca dizüstü bilgisayar üzerinde çalışmak, skrotumdaki sıcaklığı artırabilir ve sperm üretimini azaltabilir. Sağlık, yaşam tarzı ve diğer nedenler.