Kısırlığa Neden Olan Meslek Grupları

Sizin ve eşinizin gebe kalması beklenenden uzun sürüyorsa ve yaptığınız çalışma türüne bağlı olabileceğini düşünüyorsanız, uzmanınızla görüşün. Gebe kalma yeteneğiniz ile ilgili olası riskler konusunda size tavsiyede bulunabilir. İşte meslek ve doğurganlık hakkında en sık sorulan soruların bazılarına cevaplar.

Sıcak Bir Ortamda Çalışmak Doğurganlığı Etkiler Mi?

Evet. Testisleriniz vücut sıcaklığından birkaç derece daha serin olduklarında en iyi spermi üretirler. Bu yüzden kasıklarının altına takılıyorlar. Fırın veya dökümhane gibi sıcak bir ortamda çalışmak, testislerin sıcaklığını sperm üretiminize zarar verecek kadar artırabilir. Daha az sperm üretebilir ve yaptığınız sperm daha sağlıksız olabilir. Uzun süre oturmak ve kısırlık ilişkisi ise şöyle; testisleriniz aşırı derecede ısınıyor olabilir. Yani bütün gün bir masada oturuyorsanız, sperminizin kalitesinin etkilenmesi muhtemeldir. Bununla birlikte, araştırma doğurganlık üzerindeki etkinin küçük olduğunu göstermektedir. Taksi şoförlerini bu konuda araştırmaya tabi tutan bir çalışma, otomobil titreşimlerinin doğurganlık sorunlarına katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Kucağınızdaki bir dizüstü bilgisayar ile oturmak, yastıklı bir tepside olsa bile, testislerin sıcaklığını da önemli ölçüde artırabilir. Mümkünse, dizüstü bilgisayarı bir masada kullanın.
kısırlığa neden olan meslek 2

Kimyasallarla Çalışmak Kısırlığa Yol Açar Mı?

Sperm sağlığını ve kalitesini etkileyen kimyasallar kesinlikle vardır. Tarım ilacı: Tarım ve ormancılıkta kullanılan pestisitlerin bir kısmının östrojen benzeri etkileri olduğu düşünülmektedir. Bu, onların doğurganlığınızı potansiyel olarak azaltabilecekleri anlamına gelir. Çözücüler: Plastik, boya ve baskı endüstrilerinde kullanılan çözücüler ve hidrokarbonlar, erkeklerde düşük doğurganlığa bağlanmıştır. Özellikle, glikol eterleri olarak adlandırılan bir grup solventin, sağlıklı spermin oluşumunu etkilediği gösterilmiştir. Doğurganlığı bozduğu görülen glikol eter türleri şimdi sıkı bir şekilde düzenlenmiştir. Bunun yerine kullanılan eterlerin doğurganlık üzerinde etkisinin çok az etkisi vardır. Bununla birlikte, eğer 1990'ların ortasından önce glikol eterleri ile düzenli temas halinde olsaydınız, kısırlıktan kaçınmak çok zor olabilirdi. Ağır metaller: Bazı ağır metallere maruz kalmak doğurganlığı azaltabilir. Özellikle, kurşun ve kadmiyumun sperm kalitesini etkilediği ve daha düşük sperm sayısına neden olduğu gösterilmiştir. Cıva ve manganezin etkileri hakkında daha az kanıt vardır, ancak bazı çalışmalar da doğurganlık üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir.
kısırlığa neden olan meslek 3