Kısırlığa Neden Olan İlaçlar ve Radyoaktif Zararlar Tipi

Günlük yaşantımızda birden fazla etmen kısırlığa neden olabilir. Bunların başında kullanılan yiyecekler ve içecekler olmakla birlikte, tedavi amaçlı kullandığımız ilaçlarda bulunuyor. Bu alışkanlıklardan vazgeçerek kısırlığa neden olan faktörleri kendimizden bir nebze olsun uzaklaştırabiliriz.

Uzun zamanlar boyunca yapılan araştırmalarda üreme sağlığını etkileyen nedenler günlük yaşantımızda birçok yaşadığımız şeyler. Gelin birlikte kısırlığa neden olan alışkanlıklar neler bakalım.

Alkol Kullanımı

Gerek kadın gerek erkek olsun içilen alkol miktarı arttıkça spermlere ve yumurtalıklara zarar veriyor. Bu anlamda kısırlığa neden olan başlıca içecekler arasında alkol yer alıyor.

Sigara Kullanımı

Sigara içilmesi ve dumanı birden fazla zararlı madde içeriyor. Alkolde olduğu gibi sigara kullanma miktarı arttıkça bebek sahibi olma oranı da azalmaktadır. Özellikle bayanlarda dış gebeliğe neden olurken erkeklerde de sperm sayısını düşürüyor. Kısırlığa neden olan faktörler arasında yer alıyor.

Vücut Geliştirmeye Yardımcı Olan İlaçlar

Kadınlarda vücut geliştirici ilaçlar adet düzensizliği ve buna bağlı olarak yumurtlama düzensizliğine neden olurken, erkeklerde testislerde atrofi, sperm sayısında azalma ve kısırlığa neden oluyor.

Tedavi Amaçlı İlaçlar

Anne adayları genel olarak hasta olduklarında tedavi amaçlı kullandıkları ilaçları kesinlikle jinekologlarına danışmalarında fayda var. Özellikle alerji, diyabet, mide hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi ağır ilaç kullanılması gereken hastalıklarda jinekolog desteği de almak lazım. Erkekler içinde aynı görüşler geçerlidir.
ilaç kullanımı kısırlık

Ev Dekorasyonu ve Tadilatta kullanılan Kimyasal İlaçlar

Ev dekorasyonu ve tadilatında kullanılan ürünler genelde kimyasal madde içermektedir. Tiner, yapıştırıcılar, inceltici maddeler genel olarak sağlığa zararlı olup kısırlığa neden olan kimyasallar arasında yer alıyor. Bebek düşünülen zamanda özellikle bu maddelerden uzak durmada fayda var. Aynı zamanda cilde temasından ve koklamaktan da kaçınmalı.

Cep Telefonu

Günümüzde her dakika yanımızda olan cep telefonları radyasyon yaymaktadır. Üreme sağlığına da zararı olan bu aletleri bir nebze olsun kendimizden uzak tutmakta fayda var.
kısırlık

Mikrodalga Fırınlar

Günlük hayatta mutfak aleti olarak kullanılan mikrodalga kadınların adet düzensizliğine ve yumurtlama bozukluğuna neden oluyor. Çünkü esasen masum olarak görünen alet etrafa radyasyon yayarak sağlığımızı etkiliyor.