Erkeklerde Kısırlık Belirtileri

Erkeklerde kısırlığın ana belirtisi, bir çocuğu tasavvur edememesidir. Başka belirgin belirtiler olmayabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, kalıtsal bir bozukluk, hormonal dengesizlik, testis çevresindeki dilate damarlar veya spermin geçişini engelleyen bir durum gibi altta yatan bir problem, belirti ve semptomlara neden olur. Erkek infertilitesi olan erkeklerin çoğu, bir çocuğun gebe kalmadığı yönündeki belirtileri fark etmese de, erkek infertilitesi ile ilişkili belirti ve bulgular şunlardır: Cinsel işlevle ilgili problemler - örneğin, ejakülasyonda zorluk veya boşalmış küçük sıvı hacimleri, cinsel istek azalması veya ereksiyonun sürdürülmesinde zorluk (erektil disfonksiyon)
erkeklerde kısırlık 2

Testis bölgesinde ağrı, şişme veya yumru

Tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları

Anormal meme büyümesi (jinekomasti)

Azalmış yüz veya vücut kılı veya başka bir kromozomal veya hormonal anormallik belirtileri

Normal sperm sayısından daha düşük olanı (sperm mililitresi başına 15 milyondan az sperm veya ejakülat başına toplamda 39 milyondan az bir sperm sayısı)
erkeklerde kısırlık 1

Ne Zaman Doktora Görünmek Gerekir?

Düzenli, korunmasız cinsel ilişkiden sonra veya aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz, uzun süredir gebe kalmadıysanız, bir doktora görünün:

Ereksiyon veya boşalma sorunları, düşük cinsel dürtü veya cinsel işlevli diğer problemler var ise

Testis bölgesinde ağrı, rahatsızlık, şişlik veya şişme var ise

Testis, prostat veya cinsel problemler geçmişi ise

Kasık, testis, penis veya skrotum ameliyatı geçirmiş iseniz hemen bir uzmana başvurmalısınız.

Erkek İnfertilitesi Nedir?

Üreme (veya bebek yapma) çoğu çift için basit ve doğal bir deneyimdir. Ancak, bazı çiftler için gebe kalmak çok zordur. Bir erkeğin doğurganlığı genellikle sperminin miktarına ve kalitesine dayanır. Bir erkeğin boşaldığı sperm sayısı düşükse veya sperm kalitesizse, gebeliğe sebep olması zor ve bazen imkansız olacaktır. Erkeklerde kısırlık, her iki eşi test ettikten sonra, erkeklerde üreme sorunları bulunduğunda teşhis edilir. Kısırlık yaygın bir sorundur. Beş infertil çiftin yaklaşık biri için sorun sadece erkek partnerde yatıyor. 20 erkekten birinin ejakülatta az miktarda sperm ile bir tür doğurganlık problemi olduğu tahmin edilmektedir. Bununla birlikte, her 100 erkekten sadece bir tanesinde ejakülatta sperm yoktur.