Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Her kadın zamanı geldiğinde anne olmak ister. Hamilelik her evrede farklı belirtiler gösteren bir durumdur. Tabi ilk olarak hamile kaldığımızı anlamak için bazı belirtiler vardır. Bunları aşağıdaki başlıklar gibi sıralayabiliriz.

Erken Gebelik Belirtileri

Vücudumuzda bulunan hormonlar bize her şeyi anlatabilecek niteliktedir. İlişki sonrası yumurtanın döllenmesi ile başlayan hamilelik serüveni, ilk haftalarda anlaması mümkün olmayabilir. Hamilelik boyunca vücudunuzda birçok değişiklik gerçekleşecek. İlk başlarda erken gebelik teşhisi koymak için kasık ağrıları, göğüste şişmeler, karın şişlikleri, bel ağrıları gibi daha birçok yöntem bulunur. En kolayı ise adet gününün gecikmesi ve bunun üzerine yapılan gebelik testi. Gebelik belirtileri sonrası evde test yapabilirsiniz. Sonuç iki çizgi çıkarsa en yakın zamanda doktorunuza başvurun.
gebelik belirtileri 2

Gebelik Belirtileri

  • Adet Gecikmesi

Adet gecikmesi çoğu zaman gebeliğin göstergesi olarak algılanır. Normal bir kişi ayda bir defa mutlaka belli zaman aralığında adet görür. Düzensiz adet gören kişilerin ise bunu teşhis etmesi kolay olmuyor. Bu durumda en fazla 10 gün adet görülmez ise doktora görünmeniz gerekir.

  • Göğüslerde Büyüme Ve Hassasiyet

Bazı kişiler göğüslerinin irileşmesi ile hamile olduğunu anlayabilir. Vücutta gerçekleşen hormon değişiklikleri nedeni ile göğüsler büyür. Bu durumda da hamilelik şüphesi oluşabilir.

  • Yorgunluk ve Uyku Hali

Gebelik döneminin başlangıcında yine hormonlara bağlı olarak vücut halsiz düşebilir. Bebek oluşurken metabolizmanız daha hızlı çalışmaya başlar, kalp atışınız fazla görülür. Bu durum halsizlik ve uyku yapar.

  • İdrara Sık Çıkma

İdrarınızın rengi sarı ve koyu sarı olarak görünüyorsa, sık sık idrara çıkmak istiyorsanız hamilelik belirtileri yaşıyorsunuzdur.

  • Mide Bulantısı

Gereksiz yere kusmaya başladıysanız, yiyecekler ve çeşitli kokular burnunuza kötü olarak kokuyor ise hamilelik belirtileri olarak algılanabilir.
gebelik belirtileri 1

  • Kabızlık

Vücuttaki hormonların değişmesi üzerine kabızlık oluşabilir.

  • Mide Yanması

Mide yanması hissediliyorsa, özellikle yatar pozisyonlarda ilk zamanlarda daha sık görülüyordur. Hamilelik belirtileri arasında mide yanması da bulunmaktadır.

  • Baş Dönmesi Baygınlık

Gebelikte kan damarları irileşmeye başlar. Bu durum tansiyonun düşmesine neden olur ve başınız dönebilir.

  • Ruh Hali Değişimi

Yine hormonların değişmesi ile bayanlar daha duygusal bir hal alabilir. En ufak şeye alınma, ağlama isteği gibi daha bir çok şekilde görülür.